NARZĘDZIA

Sondy kulturowe

Co to takiego?

Cultural probes to pakiety służące do gromadzenia informacji. W oparciu o zasadę uczestnictwa użytkownika za pomocą własnej dokumentacji, sondy są zwykle podawane uczestnikom badania na dłuższy czas, podczas którego mogą wytwarzać bogaty materiał do projektowania/ planowania inspiracji < design inspiration>.

Jak to jest zrobione?

Możliwości innowacji w projektowaniu ‘cultural probes’ są praktycznie nieskończone. Mogą być czymś prostym jak dziennik, który uczestnik ma wypełnić w ciągu ustalonego okresu. Może to być zapełniona kamera jednorazowa, czy zbiór instrukcji zaprojektowany do wywołania pewnego rodzaju zachowania, refleksji, której poszukują badacze. Wideo może również być częścią sondy, wraz z uczestnikami, którzy podążają za prostym skryptem, w celu udokumentowania różnych spostrzeżeń, które nie są widoczne przy użyciu tradycyjnych technik.
Po wysłaniu sondy badacz/naukowiec wciąż może nią ‘sterować’ na odległość. Instrukcje wysłać można mailem lub SMS-em, oznacza to np. że materiał zebrany w sondzie może być zmieniany i dostosowywany do celów projektu. Badacze/naukowcy w ten sposób mogą śledzić niejednorodne spostrzeżenia bez konieczności naruszania intymności/ prywatności osiągniętej przez sondę. Zatem sukces sondy nie jest tylko zależny od pierwotnego projektu, ale również od nieustannej obserwacji i monitorowania zmian w celu dostosowania nowych informacji i zmieniających się priorytetów.

Po co używać?

Aby uzyskać najbardziej intymne informacje, badacz musi być jak najbardziej dyskretny. Sondy kulturowe umożliwiają generowanie informacji nawet bez obecności badacza. Proste skrypty i instrukcje często uzupełniane za pomocą podpowiedzi (takich jak wiadomości tekstowe), mogą uporządkować zebrane informacje w celu dostarczenia efektywnych i zgodnych wyników.  Intymność generowanych informacji służy również do zbudowania empatii z uczestnikami. Sondy często zapewniają bardzo impresjonistycznych opisów przekonań i pragnień ludzi, jednocześnie tworząc przy tym bogato sugestywny zestaw materiałów badawczych. Są zatem niezwykle skuteczne w pokonywaniu granic kulturowych i wprowadzaniu różnych ludzi i perspektyw do procesów projektowych.