NARZĘDZIA

Co jeśli...

Co to takiego?

„What if..?” to pytanie, które projektant serwisu może upozować w celu przyspieszenia eksploracji/badania nawet najbardziej dziwacznych scenariuszy.

Jak to jest zrobione?

„What if..?” różni się od scenariusza projektowego tym, że jest powszechnie stosowany do badania szerokiego spektrum zmian a nie do konkretnych sytuacji serwisowych. To często oznacza zadanie ludziom trudnego pytania, jak wyglądałaby ich usługa pod wpływem zmian zachodzących na poziomie technologicznym, społecznym lub kulturowym. Ludzie są proszeni, aby odkrywać takie sytuacje i wyobrażać/myśleć o problemach, które mogły by zaistnieć.

Dlaczego jest to używane?

Pytanie: „co by się stało z twoim serwisem, gdyby Internet stał się mobilny”, na początku XXIw na pewno pomogło by kilku dostawcom usług przygotować się problemy, które miały nadejść. Dziś podobne pytania mogą być użyte, aby przygotować firmy na różnorakie zmiany jakie mogą nastąpić w ciągu następnych dekad. Zagłębianie się w takie sytuacje jest skutecznym sposobem izolowania i analizowania kluczowych elementów, z których usługa/serwis jest zaprojektowany. Patrząc na to, jak dobrze usługa/serwis może dostosować się do potencjalnych, przyszłościowych problemów, pomóc skoncentrować uwagę na tym co robi dobrze i o mogło by być zrobione lepiej.